Građani Sarajeva i brojne delegacije, među kojima i delegacija Kantona Sarajevo položili su danas cvijeće, odali počast i proučili fatihu ispred spomen ploče postavljene na mjesto masakra u ulici Mula-Mustafe Bašeskije do broja 64, pored sjevernog ulaza u Gradsku tržnicu, u znak sjećanja na 43 ubijenih Sarajlija. Masakr se dogodio prije 20 godina, kada su teže ranjene još 84 osobe.
Tog kobnog dana, od minobacačke granate ispaljene iz pravca Trebevića, ubijeni su: Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus-Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglija, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović, Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.
Mnoga djeca su izgubila majke i očeve, mnogi ljudi su izgubili prijatelje, komšije, rođake, poznanike. Jedni su izašli da kupe nešto skromno za jelo, a drugi su prodavali hranu kako bi zaradili koju marku. Zvuk granate ispaljene sa agresorskih položaja iz pravca Trebevića, koja je eksplodirala kod sjevernog ulaza u sarajevsku Gradsku tržnicu promijenio je tog 28. augusta živote mnogih ljudi.
Suze, bol i tuga vidjeli su se na licima prisutnih, koji su došli da odaju počast nevino nastradalim Sarajlijama.
Među brojnim delegacijama koje su položile cvijeće na spomen-obilježje ubijenim Sarajlijama bile su i delegacije: Predsjedništva BiH, Grada Sarajeva, općina Centar i Novo Sarajevo, Unija civilnih žrtava rata KS, Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva, te predstavnici JP Tržnice pijace.
Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata KS, kazala je da se danas sjećamo nevino stradalih građana, te da oni koji su preživjeli trebaju svjedočiti o tome kako se zlo ne bi zaboravilo i ponovilo.
"Prošlo je 20. godina od kada se krv ledila u žilama nad slikama masakriranih Sarajlija, koje su obišle cijeli svijet. Zločin koji je učinjen ne treba biti zaboravljen. Svi zločinci moraju biti kažnjeni kako bi pravda bila zadovoljena", kazala je Karović.
U prigodnom obraćanju, u ime Kantona Sarajevo koji je i ove godine organizirao obilježavanje ove tužne godišnjice, ministar prostornog uređenja, građanja i zaštite okoliša Čedomir Lukić je istakao da ovo nije bio prvi put da su građani Sarajeva, nastojeći samo da prežive, bili ubijani i to nije bilo slučajno.
“To smo već vidjeli u redovima za vodu, kod Pivare, Daira i na Dobrinji, u Ferhadiji u redu za hljeb, tokom dženaza na Bodakovićima i u Buljakovom Potoku, tokom sankanja djece na Alipašinom Polju, tokom dječije igre na Bistriku, i tako dalje“, podsjetio je ministar Lukić.
Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva od 1992. do 1995. godine, rekao je da je današnji dan jedan od najtužnijih dana u historiji grada Sarajeva s obzirom na to da su na današnji dan stradali brojni civili.
Tomislav Šandrek jedna je od žrtava stravičnog masakra u ulici Mula Mustafe Bašeskije. Kako ističe, tog dana bio je na pijaci Markale. Nekoliko minuta prije nego će pasti granata krenuo je da vidi svoje tri kćerke u Katoličkom školskom centru.
"Kada sam prelazio ulicu prema Tržnici pala je granata. Imam tri ožiljka, oko mene je sve letjelo, na slikama koje su obišle svijet vidim se kako kupim mrtve. Bilo je užasno, lome se stakla, pada malta, ja ne znam šta da radim, vidim mnogi su mrtvi, mnogi ranjeni...", sa grčem na licu ispričao je Šandrek.
Obilježena 20. godišnjica od masakra kod Tržnice: Da se zlo nikada ne zaboravi i ne ponovi
Obilježena 20. godišnjica od masakra kod Tržnice: Da se zlo nikada ne zaboravi i ne ponovi
Powered by Drupal